Reguły odosobnienia

Stosowanie poniższych praktyk sprzyja wewnętrznemu i zewnętrznemu spokojowi i harmonii.

  • Cisza podczas odosobnienia jest złotem. Aby więc nie rozpraszać siebie i innych podczas praktyki, powstrzymujemy się od rozmawiania, czytania, pisania i korzystania z wszelkich urządzeń elektronicznych. Jeśli musimy porozumieć się z kimś podczas praktyki pracy, możemy to zrobić gestem lub napisać kartkę. Porozumiewanie się w innych sytuacjach, na przykład w formie różnych przyjaznych gestów czy milczących powitań, a nawet poprzez kontakt wzrokowy, jest rozpraszające, a więc niepotrzebne.
  • Podczas odosobnienia unikamy kontaktów z innymi, skupiając się wyłącznie na swojej metodzie praktyki. Dlatego też powstrzymujemy się od porozumiewania ze światem zewnętrznym i nie przyjmujemy gości, nie rozmawiamy przez telefon ani nie sprawdzamy poczty elektronicznej. Wszystkie telefony komórkowe powinny być wyłączone.
  • Ważny jest duch wspólnoty. Wspieramy się nawzajem poprzez uczestnictwo we wszystkich okresach formalnej praktyki. Jeśli musimy się zwolnić, powiadamiamy o tym właściwą osobę. Podczas całego odosobnienia uczestnicy powinni przebywać na terenie ośrodka odosobnieniowego.
  • Przydzielona nam praca jest formą medytacji, istotną dla naszej praktyki i wspierającą nas samych oraz innych. Jeśli potrzebujemy odpocząć, możemy to zrobić po zakończeniu medytacji pracy. Wyznaczone nam nieskomplikowane zadania wykonujmy z zaangażowaniem, w sposób odpowiedzialny i uważny.
  • W celu zachowania ciszy i spokoju nie należy kąpać się przed pobudką ani po godzinie 22:00. Do budzenia porannego wyznaczone są odpowiednie osoby, więc proszę nie używać budzików.
  • Wszyscy mamy swój udział w utrzymywaniu wokół siebie czystości i porządku. Gdy wstajemy z maty w sali czan, ręcznik i osobiste rzeczy układajmy schludnie po lewej stronie. Dbajmy też o porządek w sypialniach.
  • Ważna jest punktualność. Nie należy spóźniać się na poszczególne elementy odosobnienia, bo przeszkadza to innym. Stosujmy się bez ociągania do sygnałów przypominających o powrocie do sali czan.
  • Podczas chodzenia praktykujmy iluminację. Należy chodzić spokojnie, cicho, lekko, uważnie i nieśpiesznie.
  • Należy odpowiednio się ubierać, to znaczy mieć na sobie luźny, wygodny ubiór o neutralnych barwach. Aby nie rozpraszać siebie i innych, nie należy nosić jaskrawych ubrań, podkoszulek i bezrękawników, szortów, obcisłych spodni ani legginsów. Nie używamy też kosmetyków, perfum ani dezodorantów.

Pamiętajmy o tym, że drobne naruszenia powyższych reguł skutkować będą upomnieniem, a łamiąc je w sposób poważny, narazimy się na konieczność opuszczenia odosobnienia.