Nauczyciele

Mistrz Szeng-jen (Sheng-yen, 聖嚴) 

ShifuMistrz Szeng-jen urodził się w 1931 roku. W wieku trzynastu lat został mnichem wstępując do klasztoru pod Szanghajem. Podczas komunistycznego przewrotu w Chinach w 1948 roku zbiegł na południowy Tajwan. W 1958 roku, podczas dialogu z Mistrzem Czan Ling-Juanem doznał oświecenia. W 1961 roku, mając 30 lat, Mistrz Szeng-jen udał się w góry aby odbyć sześcioletnie samotne odosobnienie. Następnie kontynuował formalne buddyjskie studia uzyskując doktorat na Uniwersytecie Rissho w Tokio. Mistrz Szeng-jen otrzymał przekaz Dharmy w dwóch głównych liniach buddyzmu czan, Lin-czi (jap. Rindzi) oraz Tsao-tung (jap. Soto). W sensie genealogicznym Mistrz Szeng-jen reprezentuje siedemdziesiąte drugie pokolenie następców Pierwszego Patriarchy czan Bodhidharmy (?-ok.530) oraz sześćdziesiąte siódme pokolenie następców Szóstego Patriarchy czan Hui-Nenga (638-713). W obrębie lini Lin-czi Mistrz Szeng-jen reprezentuje sześćdziesiąte drugie pokolenie licząc od mistrza Lin-czi (?-866) oraz trzecie pokolenie licząc od Mistrza Hsu-Juna (1840-1959). W tej linii jest bezpośrednim następcą mistrza Ling-Juana (1902-1988).

W linii Tsao-tung Mistrz Szeng-jen uosabia pięćdziesiąte pokolenie licząc od jej współzałożyciela Mistrza Tung-Szana (807-869) i jest bezpośrednim następcą Mistrza Tun-Czu (1908-1977).

shifu_01W ostatnich latach Mistrz Sheng-jen dzielił swój czas pomiędzy Nowy Jork, gdzie był nauczycielem w Ośrodku Medytacji Czan, który założył w 1978 roku, a Taipei, gdzie był opatem dwóch klasztorów. Przewodził także założonemu przez siebie w 1985 roku Instytutowi Studiów Buddyjskich Czang-Ła (Chung-Hwa) i fundacji Dharma Drum Mountain.

W maju 1997 roku Mistrz gościł w Warszawie, gdzie poprowadził siedmiodniowe odosobnienie czan.

Mistrz Sheng-jen odszedł 3 lutego 2009 roku.


shifu_john_transmission

Dr John Crook (Chuan-deng Jing-di) 

John Crook od 1993 roku był spadkobiercą Dharmy Mistrza Sheng Yena w linii przekazu Lin-czi chińskiego buddyzmu. John Crook z buddyzmem zetknął się po raz pierwszy na początku lat pięćdziesiątych w trakcie odbywania służby wojskowej w Hong Kongu. Od tego czasu przez ponad dwadzieścia lat zgłębiał buddyzm różnych tradycji. W Anglii był nauczycielem w Western Ch’an Fellowship, organizacji afiliowanej przez Meditation Ch’an Center. W Ośrodku w Maenllwyd John prowadził odosobnienia chan, odosobnienia Zen w stylu zachodnim (Western Zen Retreats®) oraz kursy buddyzmu tybetańskiego (mahamudra).

Przez wiele lat prowadził badania z dziedziny antropologii, socjologii i psychologii na Uniwersytecie w Bristolu. John był autorem kilku książek m.in. “Yogins of Laddakh”. W języku polskim ukazała się książka o praktyce i odosobnieniach w tradycji czan pt.”Rozświetlanie ciszy”. Do Polski John przyjeżdżał w latach 1995 – 2011. W trakcie pobytów w naszym kraju prowadził odosobnienia i warsztaty.

John odszedł 15 lipca 2011 roku.

Więcej o Johnie Crooku


Mistrz Chi Chern Fashi  

Shifu

 Po przyjęciu święceń od Mistrza Zhu Mo w Penangu (Malezja), Czcigodny Chi Chern Fashi studiował w Buddyjskiej Akademii Fo Guang na Tajwanie. W roku 1980 wziął udział w dwóch siedmiodniowych odosobnieniach pod kierunkiem Mistrza Szeng-jena oraz w praktyce postu w Instytucie Buddyjskiej Kultury (Wen Hua Guan). Rezultatem tych praktyk było głębokie doświadczenie duchowe potwierdzone przez Mistrza. Następnie Czcigodny Chi Chern powrócił do Malezji, gdzie nauczał medytacji. W 1986 roku otrzymał przekaz Dharmy od Mistrza Szeng-jena, zostając jego pierwszym spadkobiercą. Obecnie jest jednym z dyrektorów Malajskiego Instytutu Buddyzmu i jednym z najbardziej poważanych nauczycieli medytacji w Malezji i w Singapurze; regularnie prowadzi odosobnienia w krajach Azji Południowo-Wschodniej i w Stanach Zjednoczonych. Mistrz  Chi Chern Fashi poprowadził wiele odosobnień w Europie w Anglii, Niemczech, Chorwacji, Szwajcarii i w Polsce, gdzie jego bezpośredni sposób bycia, precyzyjne instrukcje oraz łagodny charakter wzbudziły wysokie uznanie.


Inni Nauczyciele:

ceremonySimon Child otrzymał potwierdzenie przekazu i prawo nauczania od Mistrza Szeng Jena 1 grudnia 2000 roku, pod koniec siedmiodniowego odosobnienia w Chan Retreat Center w Nowym Jorku. W tym samym czasie Max Kalin ze Szwajcarii także otrzymał przekaz Dharmy.

 

 

 

Pełna linia spadkobierców czan:
http://westernchanfellowship.org/lineage-chart.html